1206745_81549611

Za volání ze zahraničí zaplatíme méně

Počínaje letních prázdnin vstoupily do platnosti nižší sazby za volání ze zahraničí. Minuta odchozího hovoru Vás tak bude stát příjemných deset korun. Snížení cen nařídila operátorům Evropská unie. Dochází k regulací přemrštěným cenám za roaming.

Sazba za odchozí hovory se sníží o 1,60 Kč a bude nás tak minuta hovoru ze zahraničí stát 10,30 Kč. Příchozí hovory jsou zlevněny o 1,40 Kč a dnes můžeme v zahraničí přijímat hovor již za 3,20 Kč za minutu. Od roku 2009 Evropská unie reguluje také ceny textových zpráv, přičemž letos za ně zaplatíme pouhých 3,20 Kč. Jedná se sice o úsporu oproti loňskému roku 0,10 Kč, ale lepší než nic. Ceny jsou dané pro jednotlivý roamingový tarif, který je nazýván eurotarif. Tento tarif musí nabízet všichni evropští operátoři, jak to nařídila Evropská unie.

Eurotarif se může chlubit mnohými výhodami

Hlavní výhodou eurotarifu však nejsou již zmiňované garantované cenové stropy. Dalším pravidlem, které musí operátoři splňovat, je datový limit ve výši 50 eur. Operátor musí zablokovat roamingové služby, když cena za roamingové spojení přesáhne 50 eur. Klient by si musel zvolit vyšší hodnotu, aby mu roaming nebyl blokován. Toto opatření by mělo zabránit cenovým šokům, které chodí na vyúčtování za roamingové služby. Tato služba je vhodná zejména v případě, kdy si nejste jisti, zda Váš telefon nestahuje data na pozadí. To je standardní vlastností dnešních smartphonů.

Eurotarif dále nařizuje účtování odchozích hovorů dle schématu 30+1, což je po první půlminutě účtování po sekundách. Eurotarif musí každý operátor aktivovat automaticky. To ale neplatí v případě, že si zvolíte jiný tarif sami. Operátoři se tak snaží své klienty přesvědčit, jejich další roamingové programy jsou výhodnější, i přesto, že opak ej pravdou.

Nenechte se napálit.

Tento článek vyšel dne 06.07.2011 na serveru poslatsms.cz / magazín. Autorem je člen redakce: . Přebírání textu bez svolení není možné.

 

Články z jiných kategorií