Forrest-Gump-1994

Run, Forrest, run!

Na Česko-Slovenské filmové databázi je film Forrest Gump s celkovým počtem 11265 fanoušků nejoblíbenější film a se svými 95 % také druhý nejlépe hodnocený. Film měl obrovský úspěch jak u diváků, tak u kritiků, jen během doby, kdy byl v roce 1994 promítán v kinech vydělal 677 miliónů dolarů. Získal také hned několik prestižních cen – například 6 Oscarů (plus dalších 7 neproměněných nominací), filmovou cenu BAFTA, Českého lva za nejlepší zahraniční film a 3 Zlaté glóby.

Film Forrest Gump můžete v pátek 1. 7. ve 20:00 vidět na Nově, v repríze pak následující den v 9:35. Téměř každý tento film už někdy viděl, jedná se však o tak sympatický snímek, že diváky snad nikdy neomrzí. Vypráví životní příběh jednoduchého muže jménem Forrest Gump, který pochází z Alabamy, procestuje celý svět a setká se s mnoha slavnými osobnostmi, například se třemi americkými prezidenty nebo Johnem Lennonem. Stane se také součástí důležitých historických událostí, bojuje ve válce ve Vietnamu nebo se stane svědkem vloupání do hotelu Watergate.

Roli Forresta skvěle ztvárnil talentovaný americký herec Tom Hanks, byla ovšem nabídnuta například také Billu Murrayovi nebo Johnu Travoltovi. Travolta později přiznal, že odmítnout tuto roli byla chyba. Režie se chopil Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Beowulf), uvažovalo se však také o Terrym Gilliamovi (Monty Python, 12 opic) nebo o Barry Sonnenfeldovi (Addamsova rodina, Muži v černém). Zajímavostí je, že mladší bratr Toma Hankse Jim ho dubloval ve všech scénách, kdy Forrest běhá. Forrest Gump je natočen na motivy stejnojmenné novely Winstona Grooma. Ten údajně nedostal z ohromných zisků slíbená tři procenta s tím, že film byl propadák. Na základě této zkušenosti poté přirozeně odmítl prodat práva na pokračování.

 

Tento článek vyšel dne 28.06.2011 na serveru poslatsms.cz / magazín. Autorem je člen redakce: . Přebírání textu bez svolení není možné.

 

Články z jiných kategorií