intouchables-2011

Nedotknutelní

Francouzské drama Nedoknutelní bylo poprvé uvedeno už v září loňského roku na festivalu v San Sebastian, o dva měsíce později pak proběhla francouzská premiéra. Do českých film dorazí z nepochopitelných důvodů jeden z nejúspěšnějších francouzských filmů posledních let až 7. června. Konečně jsme se ale dočkali a nezbývá, než si užít jednu z nejlepších filmových událostí posledních měsíců.

Někdo o Nedoknutelných hovoří jako o dramatu, jiný jako o komedii, ve skutečnosti ve filmu divák najde od každého trochu. Ochrnutý boháč Philippe, který bydlí v honosném pařížském sídle, potřebuje celodenní péči ošetřovatele. Mladý  Driss, kterého nedávno propustili z vězení, se objeví mezi uchazeči na tuto pozici. K překvapení všech práci ošetřovatele získá a postupem času s Phillipem naváže hluboké přátelství.

Film zaznamenal obrovský úspěch jak u diváků, tak u kritiků. Herci Francois Cluzet (Philippe) a Omar Sy (Driss) získali ocenění Nejlepší herec na Tokijském filmovém festivalu. Již po čtyřech týdnech od uvedení ve Francii se z filmu stal nejúspěšnější film roku 2011 a podobné úspěchy slavil i za hranicemi. Ve Francii ještě stihl trhnout rekord za to, že se na prvním místě udržel celých deset týdnů. Stejně vřelého přijetí se dočkal i v Německu, Belgii, Rakousku nebo Španělsku. Před týdnem ale Nedoknutelní slavili zatím snad největší úspěch – ve Spojených státech dokázali překonat rekord, který více než deset let drželo japonské anime Cesta do fantazie, jako nejvýdělečnější neaglicky mluvený film.

Dá se očekávat, že podobný úspěch budou Nedotknutelní slavit i u českých diváků, na Česko-Slovenské filmové databázi má toto francouzské drama hodnocení 92 %, což z něj činí 8. nejlepší a 163. nejoblíbenější film.

Tento článek vyšel dne 27.05.2012 na serveru poslatsms.cz / magazín. Autorem je člen redakce: . Přebírání textu bez svolení není možné.

 

Články z jiných kategorií