venice-film-festival

Filmový festival v Benátkách vrcholí

Letošní Benátský filmový festival představil filmovým fanouškům hned několik zajímavých snímků a oproti loňskému, nepříliš výraznému ročníku, se organizátorům skutečně vydařil. Letos bývají chváleni především za to, jaké osobnosti se jim na italský ostrov Lido v Benátkách podařilo nalákat. Nejstarší filmový festival na světě (první ročník se uskutečnil již v roce 1932) tak v těchto dnech poutá pozornost novinářů a filmových kritiků po celém světě. Kdo si odnese hlavní cenu - Zlatého lva za nejlepší film – se dozvíme již tuto sobotu.

Cena by mohla padnout i do rukou českých tvůrců – režisér Tomáš Luňák totiž do Benátek přijel ve světové premiéře představit animované drama Alois Nebel. Příběh filmu se odehrává v listopadu roku 1989 a do hlavní role samotářského výpravčího Nebela obsadil režisér talentovaného Miroslava Krobota. V dalších rolích se představí například Karel Roden, Tereza Voříšková, Alois Švehlík nebo Václav Neužil ml. Na festivalu měl tento snímek premiéru již v pondělií 5. září (a sklidil převážně kladné ohlasy), v Česku bude do kin uveden až 29.

Soutěžit ovšem bude celkem 23 filmů a konkurence je tvrdá. 68. ročník festivalu zahájil George Clooney, který zde uvedl jeho politické drama The Ides of March. Dorazila také Madonna, která zde představila její druhý režisérský pokus W.E, romantický příběh Američanky Wallis Simpson, kvůli níž se britský král Eduard III. vzdal trůnu.

Na festival přijel také Al Pacino, který zde převezme cenu jako filmař, jenž významným způsobem ovlivnil moderní kinematografii. Tím ale výčet slavných osobností zdaleka nekončí, na červeném koberci se mihli také tváře jako Philip Seymour Hoffman, Diane Kruger, Willem Dafoe, Colin Firth, Keira Knightley, Matthew McConaughey, Kate Winslet, Matt Damon, Jude Law a Gwyneth Paltrow.

Tento článek vyšel dne 08.09.2011 na serveru poslatsms.cz / magazín. Autorem je člen redakce: . Přebírání textu bez svolení není možné.

 

Články z jiných kategorií