ttt

Dny evropského filmu v Praze

Právě dnes odstartoval v pražském kině Světozor 19. ročník filmové přehlídky DEF, a to historickým filmem Královská aféra v české koprodukci.  Snímek získal na letošním MFF v Berlíně dva Stříbrné medvědy za scénář (Rasmus Heisterberg) a hlavní mužský herecký výkon (Mikkel Boe Følsgaard).

Stejně jako loni jsou snímky řazeny dle jednotlivých témat do šesti sekcí. Sekce Národní liga má za úkol představit snímky, které se letos či loni ucházely o nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Rok 2012 byl vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity a právě tomuto tématu se věnuje sekce K věci. Další sekcí je FILM & MUSIC zaměřená na hudební filmy a dokumenty. Sekce LUX PRIZE  je přehlídkou filmů ucházejících se o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX Prize. BEST OF je sekce, která nabízí výběr toho nejlepšího z evropské kinematografie za poslední dva roky. Poslední je nová, zvláštní sekce MEDIA – CESTA ČASEM, která promítne snímky, jež čerpaly finanční podporu z programu MEDIA. K vidění tak budou filmy jako Kurz negativního myšlení, Trio z Belleville, Turínský kůň, Valčík s Bašírem a další.

Nechybí ani doprovodný program v podobě dvou konferencí, Digitalizace – záchrana i zkáza malých kin a Video on Demand – nový kanál distribuce filmů.

Dny evropského filmu probíhají v Praze od 12. – 19. dubna v kinech Světozor a Lucerna, v Brně pak o něco později, a to od 20. – 26. dubna v kině Art. Ozvěny Dnů evropského filmu se konají v těchto městech: Boskovice (25. – 27. 4. 2012), Uherské Hradiště (25. – 27. 4. 2012), Jablonec nad Nisou (25. – 29. 4. 2012), Veselí nad Moravou (25. – 27. 4. 2012), Ostrava (28. 4. – 2. 5. 2012).

 

 

 

Tento článek vyšel dne 12.04.2012 na serveru poslatsms.cz / magazín. Autorem je člen redakce: . Přebírání textu bez svolení není možné.

 

Články z jiných kategorií